MALKOÇOĞLU KURTBEY

Künye

Eser: Ayhan Başoğlu
Yönetmen: Süreyya Duru
Senaryo: Vedat Türkali
Yapımcı: Naci Duru
Görüntü Yönetmeni: Ali Uğur
Tür: Macera, Tarihi
Sanatçılar: Serdar Gökhan, Perihan Savaş, Hayati Hamzaoğlu, Tuncer Necmioğlu, Yavuz Selekman, Nedret Güvenç

FİLM ÖZETİ

Savaşta olan baba Malkoçoğlunun obasına gece baskın yapan düşmanları ikiz oğullarından birini kaçırmayı başarırlar. Dieğerini son anda sadık adamlarından biri kurtarır.

Kaçırılan küçük Malkoçoğlu, Hristiyan adetlerine göre ve Müslümanlara düşman olarak yetiştirilir. Anasını, babasını Müslümanların öldürmüş olduğuna iyice inandırılır. Güçlü fakat gaddar bir şövalye olarak yetiştirilmiştir. Her gördüğü Müslüman ahaliyi öldürmektedir. Maskeli olarak dolaşmakta ve KARA Şövalye adı ile nam salmıştır.

Diğer Malkoçoğlu ise yiğit bir akıncı beyi olmuştur. Adık Kurtbey’dir. Bir çok maceradan sonra Kurtbey ve Kara şövalye birbirlerini bilmeden bir handa karşılaşırlar. İki kardeş kıyasıya dövüşürler. Sonunda Kurtbey Kara Şövalyeyi yener onu öldürecekken peçeyi açınca rakibinin ikiz kardeşi olduğunu anlar. İki kardeş tıpatıp birbirine benzemektedir. Kurtbey kardeş olduklarına inandırmak istersede muvaffak olamaz. Kara şövalye daha beter kızmıştır. Kurtbey onu hapseder ve onun kıyafetine girerek onun arkadaşları arasına girer.

Osmanlı devletinin düşmanları onu bölmek ve zayıflatmak istemektedirler. Düzmece bir şehzedenin taht üzerinde hak iddia etmesi üzerine ona yardımcı olmaktadırlar. Bu arada devrin Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleymanı öldürmek yerine dostları ve adamları yalancı Şehzadeyi başa geçirmek istemektedirler.

Kara Şövalye kılığında aralarına giren Kurtbey bütün bunları öğrenirsede, kapattığı yerden kaçan Kara Şövale son anda gelir. Kurtbey için kaçmaktan başka çare yoktur. Bu arada kaçarken yaralanır. Bu sefer Kara Şövalye Kurtbey kılığına girerek Kanuni Sultan Süleymanı öldürmek üzere atağa kalksada, son anda Kurtbey mani olur.

Kurtbneyi ele geçirmek isteyen düşmanları bu sefer annesini kaçırarak ona işkence ederler. İşte o zaman Kara Şövalye ve anası birbirlerini tanırlar, anasını kurtarmak ister, Kurtbeyde yetişir, iki kardeş beraber olup bütün düşmanları öldürürler.

 • T

  Eser

  Ayhan Başoğlu

 • M

  Prodüktör

  NACİ DURU

 • S

  Yönetmen

  SÜREYYA DURU

 • R

  Başrollerde

  SERDAR GÖKHAN