MALKOÇOĞLU CEM SULTAN

Künye

Eser: Ayhan Başoğlu, Bekir Büyükarkın
Yönetmen: Remzi Jöntürk
Senaryo: Remzi Jöntürk
Yapımcı: Naci Duru
Görüntü Yönetmeni: Ali Uğur
Tür: Aksiyon, Macera, Savaş, Tarihi
Sanatçılar: Cüneyt Arkın, Gülnaz Huri, Cihangir Gaffari, Feri Cansel, Suzan Avcı, Behçet Nacar, Özdemir Han, Ayton Sert, Aytekin Akkaya, Puri Banai, Günay Güner, Adnan Mersinli, İhsan Gedik, Mehmet Ali Güngör

FİLM ÖZETİ

Beyazıt tahta otururken kendisine karşı koyan kardeşi Cem Sultan yenik düşüp kaçmak zorunda kalmıştır.

Beyazıt’ten emir alan Malkoçoğlu Cem’in peşine düşmüştür. Kaçmakta olan Cem bir çoban olan Polat’a rastlar, akıncıları sorup cevap alamayınca gider. Polat’ın sevgilisi Melek gelerek, kendini başkasıyla evlendirdiklerini söyler. Öfkelenen Polat kızın babasına gidip kafa turar ve dövüşür adamlarıyla. Kızı isteyen ağanın da adamları işe karışır, Polat damat adayını öldürür ve kıza bir gün döneceğini vadederek kaçar. Ancak anasına bir akıncı olacağını söyler. Anası karşı çıkar ama Polat dinlemez gider. Oysa Polat’ın babası ırgat değil akıncıdır ve bir gün gidip dönmemiştir.

Polat yolda bir akıncı gurubuna rastlar. Akıncı olmak istediğini belirtirsede alay ederler. Akıncıların reisi Malkoçoğlu çocuğa kefil olur ve aralarına alırlar. Bir kan çekmesidir aralarındaki.

Bir handa yiyip içerler, Polat başına alma koyar, Malkoçoğlu elmaları bıçakla parçalar, aralarında bir sevgi yerleşir. Hancının kızı Malkoçoğlu’na askıntı olur, yatmak ister. Bu sırada Cem Sultan hana gelip Malkoçoğlu’nu bulur, kan kardeşi olan iki dost birbirine sarılırlar. Hancı onları dinlemektedir.

Cem Sultan’ı Rüstem Paşa takip ederek başını alıp ağabeyine altın karşılığında satacaktır. Hancı karısına durumu anlatır, ve çok zengin olacağını söyleyerek Gaddar Homolka adlı eşkiyaya durumu bildirmeye gider. Cem Sultan ve Malkoçoğlu akıncılarla konuşurken Rüstem Paşa gelir. Cem’i tutmak ister, Malkoçoğlu karşı koysa da Rüstem Paşa ona padişaha olan yeminini anlatır. Malkoçoğlu iki yemin arasında kalmıştr. Dostluk mu vatan mı... Malkoçoğlu güç durumda kalınca Cem Sultan’ı Polat’a emanet ederek yola çıkarır.
Hancı İgor, Gaddar Homolka’nın mağarasına gelip hazineler değerindeki haberi verip mükafat beklerken, Homolka baltasıyla gırtlağını keser. Toparlanıp Cem’i yakalamaya giderler. Hancının karısı Malkoçoğlu’na durumu bildirir. Malkoçoğlu acı içinde kalır ve at binip giderler, Polat’a giderler.

Homolka asma köprüde Cem Sultan ve Polat’ı kıstırır. Korkunç bir dövüş olur, Malkoçoğlu Polat’ı kurtarırken Homolka köprüyü keser, hepsi sulara gömülür, Cem’i esir edip götürür. Uzaklarda ırmaktan çaksalarda Homolka tutsağını Şeytan Kale’sine hapsetmiştir. Ve kadın esirler alınıp cümbüş yapılmasını emredince adamları Türk köylerine baskına giderler.

Malkoçoğlu ve Polat yolda Veli’ye rastlarlar, Veli köylerinin basıldığını ve Zühre ve Meleğin kaçırıldığını söyler ve ölür. Veli’yi gömerler. Polat sevgilisinin ve anasının intikamını almak için izin ister vedalaşıp ayrılırlar.

Hancının karısı gelmiş hancıyı ararken eşkiya ve adamlarının kaçırdığı kadınlarla eğlenceleri içine düşmüştür. Bu arada Malağe de tecavüz etmek isteyince, Zühre gelinini korumak için kocasından miras kalan kılıcı kullanır. Fakat haydutlar kadınları bastırırlar. Bu sırada kapı önüne gelen Malkoçoğlu ve adamları mağaraya girmenin olanaksız olduğunu görürler. Malkoçoğlu atının gözünü bağlayarak duvara sürer, yıkılan duvardan girerler. Diğer engelleride atlayarak aşar ve son anda yetişir. Kavganın içinde yıllar önce karısına armağan ettiği kılıcını görerek Zühre’yi tanısa da bu sırada Homolka’nın baltası kadının kalbine saplanır. Bu sırada Polat da gelir, anasına sarılınca Malkoçoğlu Polat’ın oğlu olduğunu anlar fakat açıklama yapmadan haydutun peşine düşer. Homolka’yı ibret olacak biçimde öldürür. Karısının gömüldüğü mezarın başına varır, Cem Sultan’ın Şeytan Kalesi’nde esir olarak Omero’ya satıldığını hancının karısından öğrenir. Omero yıllar önce Malkoçoğlu’nu prangaya vurup karısından ayrı bırakan adamladır. Polat da Malkoçoğlu’nun peşine düşer. Ardından yetişir, yalvararak babası olduğunu bilmediği Malkoçoğlu’ndan kavgaya girmek için izin ister, yemin verir.

Sadist bir tip olan Omero, Cem Sultan’a gösteriş yapsa da Cem Sultan tersler onu. Omero çıkarları için Cem Sultan’a zarar vermeyecektir, satacaktır Cem Sultan’ı. Bu sırada Malkoçoğlu ve Polat gelir. Cem’i kurtarıp Omero’yu rehin tutarak kaleden çıkarlarken dehlizde tuzağa düşerler. Baba oğlu yakalayıp birini ötekinin omzuna çıkarıp üsttekinin gırtlağına ipi geçirirler. Polat yorulunca düşecek böylece babasını eliyle asmış olacaktır. Direnişinin en son anında Polat’ın köpeği gelir elini çözer, oda babasını indirir. Bu sırada Melek ve diğerleri elçi kılığında kaleye girmişlerdir. Cem Sultan’ın da katıldığı kavgayı zaferle bitirirler. Melek Polat’a kavuşsada, Malkoçoğlu yeni kavgalar peşine serüvene atılmak üzere terkeder oğlunu.

Son

 

 • T

  Eser

  Ayhan Başoğlu
  Bekir Büyükarkın

 • M

  Prodüktör

  NACİ DURU

 • S

  Yönetmen

  REMZİ JÖNTÜRK

 • R

  Başrollerde

  CÜNEYT ARKIN