HER ŞAFAKTA ÖLÜRÜM

Künye

Yönetmen: Süreyya Duru
Senaryo: Nejat Saydam, Erdoğan Tünaş
Yapımcı: Süreyya Duru
Görüntü Yönetmeni: Ali Yaver
Tür: Dram
Sanatçılar: Behçet Nacar, Ceyda Karahan, Melda Sözen, Reha Yurdakul, İhsan Yüce, Talat Gözbak, Oktay Yavuz, Sönmez Yıkılmaz, Hamit Haskabal

FİLM ÖZETİ

Sıcak bir gün. İcra memurları ellerinde evrak gelir güzel bir tarlanın ortasında yerlerini alırlar. Kanuni formalitelerini hazırlamaktadırlar.

Burası Ali’nin tarlasıdır. Borç yüzünden satılmaktadır. Köyün ileri gelenleri oradadır. Başta Ağa, Şakir, Ali’nin gebe karısı Ayşe ve diğerleri. Son anda Ali yetişir mahsulüne karşı şehirden borç para bulmuştur. Tarlasını kurtarır. Buna bazı kişiler sevinmemiştir.

Gece, Ali evinde karısı ile mutluluk hayalleri kurarlarken; korkunç bir haber gelir. Ali’nin mahsulünü sakladığı ambar yanmaktadır. Ali delice uğraşır kurtarmak için ama; her şey boştur. Kenarlı bir şapka bulur yangın harabesi içinde. Bu Şakir’in şapkasıdır. Herkeste bulunmayan bir şapka. Herşeyini kaybeden Ali, karısının yalvarmalarına aldırmayarak, tüfeğini kaptığı gibi iyice anlayıp soruşturmadan Şakir’i vurur.

Şakir ölmemiştir am Ali beş sene hapis yer. Ali Şakir’i boş yere vurduğunu, aslında ambarı yakanın başkası olduğunu öğrenirse de boştur.

Ağa, gözü olduğu, Ali’nin karısı Ayşe’yi zorla elde eder, onu kapatması yapar. Ali’nin tarlasını da ele geçirir. Ayşe utancından, babası hapiste iken doğan, oğlu ile beraber köyü terk eder.

Beş sene sonra hapisten çıkan Ali kin ve nefret doludur. Yanlış yere vurduğu Şakir ile barışır, beraber olurlar, karısı ve oğlunu aramaya giderler. Ağanın adamlarının tuzağına düşerler. Şakir vurulur ve ölür. Ağa suçu Ali’ye yükletip onu köylüye linç ettirmek üzere iken, hapiste arkadaş oldukları eski bir eşkiya: Deliormanlı Ali’yi kurtarır. Beraber kaçarlar. Ali suçsuzluğunu ispat etmek için büyük bir uğraş içine girmiştir.

Ağanın kızını kaçırırlar Delioranlıyla. Deliormanlı kızı iğfal etmek ister. Ali kızı kurtarur. Kaçırılanla kaçıran arasında aşk başlar. Sonunda ağa ve diğer suçlular cezasını bulur. Ali oğlu ve ağanın kızı Zeynep mutluluğa doğru yol alırlar.

 • T

  Senaryo

  NEJAT SAYDAM
  ERDOĞAN TÜNAŞ

 • M

  Prodüktör

  Süreyya Duru

 • S

  Yönetmen

  SÜREYYA DURU

 • R

  Başrollerde

  BEHÇET NACAR
  CEYDA KARAHAN
  MELDA SÖZEN