GÜNEŞLİ BATAKLIK

Künye

Eser: Vedat Türkali
Yönetmen: Süreyya Duru
Rejisör: Süreyya Duru
Senaryo: Vedat Türkali
Yapımcı: Murat Film
Görüntü Yönetmeni: Orhan Kapkı
Tür: Dram, Duygusal, Psikolojik
Sanatçılar: Aytaç Arman, Semra Özdamar, Hakan Balamir, İhsan Yüce, Ali Cağaloğlu, Suna Yıldızoğlu, Sırrı Elitaş, Zülfikar Divani

FİLM ÖZETİ

Zehra ve Salih zengin iş adamı Cemal Tek’in fabrikasının büro kesiminde çalışan iki gençtir. Aralarında duygusal bir bağ bulunan bu genç kız erkek, ailelerinin değişik baskıları altındadırlar.

Salih ne pahasına olursa olsun zengin olmanın, sınıf atlamanın yollarını aramaktadır, bunu da bulmakta geçikmez. Patronu Cemal’in bir fabrikaya sahip olabilmek için yaptığı ticari hilelerin belgelerini eline geçirmiştir. Bunu koz olarak kullanıp şantaj yolu ile kendine olarak hazırlar ve bir başka iş adamının yardımı ile kapitalist düzenin safına girer.

Patron Cemal acımasız bir iş adamıdır. Milyonlaruna milyonlar eklemek için önüne geçen her fırsatı değerlendirmekte, işçilerin hakkını kesmekte; önüne çıkan herkesi mahvetmektedir. Kendisine oyun oynayan Salih’i de yıkmak için kapitaalist düzenin çirkef oyunlarından birini usta bir satranç oyuncusu gibi kurmaktadır.

Cemal’in fabrikasındaki işçilerden biri olan Gümüşhaneli de hemşerisi olduğu Zehra’yı platonik bir aşkla sevmektedir. Bu arada patron Cemal’in grev kırıcı adamları ile mücadele etmekte; işçiyi bu haksız idareye karşı bilinçli bir şekilde greve hazırlayan üniversiteli gençlere yardımcı olmaktadır.

Salih eski patronu Cemal’in zinde gitmektedir. Onun da gözünü para hırsı bürümüştür. Ortağı olan iş adamının kızı ile nişanlanmaktadır. Zehra yıkılmıştır; Salih’ten ayrılmak zorunda kalır. Bunu fırsat bilen Cemal, bir bunalım içindeki Zehra’yı kendi safına çeker. Kısa bir süre sonunda Zehra Cemal’in metresi olmuştur. Oysa Cemal, Salih’i psikolojik yönden de yıkabilmek için bu oyunu oynamıştır.

Salih Cemal tarafından kurulan tuzağa kısa zamanda düşer ve kapitalist düzenin insafsız çarkında ezilir. Mahvolduğunu anlayınca herşeye başvurur ve Cemal’in kucağına düşer. Cemal ise metresi evlendiği taktirde ona yardım edeceğini söyleyerek Salih’in kişiliğini de ayaklar altına alırç

Fakat Cemal bir şeyi unutmuştur: İşçiler... Örgütlenmiş olan bütün işçiler grev ilan etmişlerdir...

Salih; son anda yaptıklarının ne denli kötü olduğunu anlar ve aralarında geçen bir mücadele sonunda Cemal’i öldürür.

Zehra bütün bu çirkef düzenden sıyrılarak Gümüşhanelinin yanına  katılarak işçi kesiminin ön saflarındaki gerçek yerini alır.

 • T

  Eser

  Vedat Türkali

 • M

  Prodüktör

  MURAT FİLM

 • S

  Yönetmen

  Süreyya Duru

 • R

  Başrollerde

  AYTAÇ ARMAN
  SEMRA ÖZDAMAR
  HAKAN BALAMİR