BİR ŞÖFÖRÜN GİZLİ DEFTERİ

Künye

Eser: Aka Gündüz
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Prodüktör: Süreyya Duru
Operatör: Turgut Ören
Prodüksiyon: Duru Film
Oyuncular: Eşref Koçak, Çolpan İlhan, Nurhan Nur, Kemal Ergüvenç, Saime Bekbay, Eşref Vural, Kadir Savun

Mevzu Hülasası

Lise mezunu şöför Erol komşusu mütakaid paşa kızı Çiler’i sevmektedir. Çiler gözü yükseklerde olan, muhitini hakir gören tipik bir zamane kızıdır. Çiler Erol’ün aşkını red eder, hatta cu cüretinden dolayı ona hakaret eder. Çiler babasının ölümü ile Kasımpaşada ki mütevazi evlerini satarak Şişliye ve oranın hayran olduğu, sosyetesini intisap eder.

Erol’ün Çiler’e karşı olan sevgisi samimidir. Onun bu aşırı lüks ve sosyete sevgisini zararlı görmekte onu eşiğinde olduğu bir felaketten kurtarmak istemektedir. Fakat Çiler Erol’un bu samimi hisleri ile alay eder, onu rahat bırakmasını ihtar ve hakaret eder.

Erol yedek subaya gider.

Çiler dış görünüşü yaldızlı bir muhitin bütün sathi güzellikleri arasında müstakbel felaketinden bihaber, kendisini mesut hissetmektedir. Aşırı lüks, sefahat, kumar, metres hayatı, randevu evi ve nihayet umumhane.

Erol askerliğini bitirir döner. Bursadan bir mektup alır. Çiler umumhaneden kurtarması için hakir gördüğü Erolden yardım istemektedir. Şöför Erol Paşa kızı Çileri kurtarır ve yeni bir hayat kurmaya hazırlanırlar. Fakat artık geç kalınmıştır cemiyet bu birleşmeyi kabul etmez. Çiler umumhane belalısının kurşunu ile Erolun kolları arasında ölür.


 • T

  Eser

  Aka Gündüz

 • M

  Prodüktör

  Süreyya Duru

 • S

  Yönetmen

  Atıf Yılmaz

 • R

  Başrollerde

  EŞREF KOÇAK
  ÇOLPAN İLHAN