BEYAZ MENDİL

Künye

Eser: Yaşar Kemal
Yönetmen: Ö. Lütfi Akad
Müzik: Muzaffer Sarısözen
Prodüksiyon: Duru Film
Rejisör: Lütfi Ö. Akad
Prodüktör: Süreyya Duru
Sanatçılar: Fikret Hakan, Ruth Elizabeth, Settar Körmükçü, Ahmet T.Tekçe, Feridun Karakaya, Hayri Esen, Nuri Genç, Osman Türkoğlu

Mevzuun Hülasası

Bir köy ağasının kızı olan Zeliha başka bir köyden Hasan’ı sevmektedir.

Kızın ve erkeğin mensup oldukları köylerin bir arazi meselesinden dolayı araları açıktır. Köylüler birbirine düşmandır.

Zeliha ve Hasan gizlice sevişmektedir.

Zeliha’nın babası kızını zorla kendi köyüyün eşrafından ve aslında fena bir adam olan Ahmet’e vermek ister. Düğünü kararlaştırırlar, hazırlıklar yapılır. Ahmetle evlenmek istemeyen Zeliha, aralarında kararlaştırdıkları gibi tam düğün gecesi Hasanla kaçar.

Buna çok kızan köylüler ve Zelihanın babası neşekilde olursa olsun iki aşığın yakalanmasını ve namusunun temizlenmesini ister. Başta damat Ahmet’in bulunduğu bir takipçiler sürüsü iki sevdalıyı aramaya düzülür.

Zeliha ve Hasan binbir tehlike ve zorluklardan sonra takipçilerin elinden kurtulur, uzakbir köye yerleşir ve yeniden bir hayat ve yuva kurmaya koyulurlar.

Zeliha zayıf ve ince bir kızdır. Uzun kaçma ve yeni bir hayat kurma zahmetleri onu hasta düşürür. İnce hastalık, verem olur. Karısını her türlü ihtimamlara iyi etmek isteyen fakir Hasan maalesef buna muvaffak olamaz, Zeliha kocasının kolları arasında can verirken bütün köy ağlar.

Takipçilerden bir kişi kalan, Ahmetnihayet aşıkları bulur. Zeliha ölmüş, Hasan ise mahvolmuş vaziyettedir. Ahmet ile Hasan arasında müthiş bir mücadele olur. Hasan, Ahmet’i öldürür kendide yaralanır.

Yaralı garip Hasan sevgilisinin cesedini atının tersisine alır köylerine gider. Zelihanın ve Hasanın köylüleri onların geleceğini öğrenmişlerdir. Her iki taraf silahlanır, iki köyün sınırına sıralanırlar.

Hasan ölü Zelihasını sınarın ortasına kor, kendide çok kan kaybetmiştir, sevgilisinin üzerine düşer ölür.

Her iki taraf köylüleri, lüzumsuz kan gütmelerinden doğan bu acıklı neticeden çok pişmandırlar. Yüzlerce köylü gözleri yaşararak ağlamaktadırlar. Öldürmek üzere getirdikleri silahlarını atar sevdalıların cesedlerini sırtlarına alır yavaş yavaş uzaklaşırlar.

Son
 • T

  Eser

  Yaşar Kemal

 • M

  Prodüktör

  Süreyya Duru

 • S

  Yönetmen

  Ö. LÜTFİ AKAD

 • R

  Başrollerde

  RUTH ELIZABETH
  FİKRET HAKAN